Stockholm
24 Nov, Wednesday
4° C
TOP
h

Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi

Malmström Dünya Ticaret Örgütü

AB Çin’i Dünya Ticaret Örgütü’ne Şikayet Etti

Avrupa Birliği’nin Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) Çin aleyhinde fikri mülkiyet haklarının ihlali yönünde yaptığı şikayetin yankıları sürüyor.

1 Haziran’da AB yetkilileri “Çin’de faaliyet gösteren yabancı firmaların teknolojilerinin mülkiyetini ve kullanım haklarını yerli firmalara transfer etmeleri için zorlandığını” iddia ederek DTÖ’ye başvurdu.

 

Malmström: “Yasal süreç başlattık”

AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecillia Malmström, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, fikri mülkiyet hakları konusunda Çin’e karşı DTÖ’de yasal süreç başlattıklarını bildirdi. Teknolojik inovasyon ve teknik bilginin modern ekonomilerin temelini oluşturduğunu ve Avrupa şirketlerini küresel piyasalarda rekabetçi tuttuğunu belirten Malmström, herhangi bir ülkenin şirketlerden zorla bu bilgileri almasına izin verilemeyeceğini vurguladı.

 

Çin: “Fikri mülkiyet haklarını koruyoruz”

İddiaya cevap Pazar günü Çin Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada söz konusu şikayetten dolayı üzüntü duyulduğu, anlaşmazlığın çözümü için DTÖ bünyesinde gerekli işlemlerin yürütüleceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca hükümetin, fikri mülkiyet haklarının korunmasına her zaman büyük önem verdiğine ve hak sahiplerinin korunması adına birçok tedbirin yürürlükte olduğuna yer verildi.

 

ABD de şikayetçi

DTÖ bünyesinde benzer bir girişim 23 Mart’ta Amerika Birleşik Devletleri’nden de gelmişti. Geçtiğimiz haftasonu ABDli ve Çinli yetkililer konuyu görüşse de bir uzlaşmaya varamamıştı.

BAAM Direktörü

besermehmetenes@gmail.com