Stockholm
23 Sep, Thursday
13° C
TOP
h

Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi

BAAM Keşmir panel

BAAM Keşmir Panelinde Çözüm Önerileri Ele Alındı

Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi (BAAM)’nin Ankara ofisinde 5 Ağustos Pazartesi günü, çağdaş uluslararası sistemde Pakistan ve Hindistan’ın Güney Asya ve Ortadoğu siyasi bölgeleri üzerindeki rolü üzerine bir panel düzenlendi.

BAAM’ın uzman araştırmacılardan Md. Nazmül İslam’ın başkanlık ettiği “21.yüzyıl Uluslararası Siyasetinde Güney Asya: Ortadoğu, Afganistan ve Keşmir’de Pakistan ve Hindistan’ın Rolü” konu başlıklı panel Londra merkezli Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü’nden (RUSI) araştırmacı Umer Kerim ve Anadolu Ajansı’ndan kıdemli gazeteci İftikhar Gilani’nin konuşmalarıyla gerçekleşti. Panele çok sayıda gazeteci, araştırmacı ve Güney Asyalı öğrenciler katıldı.

RUSI araştırma görevlisi Umer Kerim’in Pakistan dış politikasının ve Pakistan-Hindistan ilişkilerinin temel dinamiklerine odaklandığı ve bu dinamiklerin bölge üzerinde- özellikle Keşmir sorunu ve Afganistan barış sürecideki- önemini ele aldığı panel İftikhar Gilani’nin konuşmasıyla devam etti.  Anadolu Ajansı muhabiri İftikhar Gilani ise Keşmir sorununun tarihsel arkaplanı ve Keşmir bölgesinin demografik, kültürel yapısı ile Keşmir ve Afganistan’daki güncel durumu ele aldı.

Panel araştırmacı, gazeteci ve Türkiye’de yaşayan yabancı öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği  soru-cevap bölümüyle sona erdi.

 

BAAM Kuşak ve Yol Programı Araştırmacısı

k.mervetopgul@gmail.com