TOP
h

Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi

ticaret

Çin Ekonomisinde “Gevşeme”: Ticaret Savaşının Etkisi mi?

16 Temmuz’da Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) yayımladığı verilere göre Çin’in Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) 2018’in ilk yarısında yüzde 6.8 oranında artarak 6.27 trilyon dolara ulaştı.

 

Beklentilerin Üzerinde Büyüme

NBS Sözcüsü Mao Shengyong, söz konusu rakamların, verimlilik ve yüksek kalite öncelikli büyüme hedefine sahip Çin açısından “iyi bir başlangıç noktası olduğunu” kaydetti.  2018 için resmi büyüme hedefinin yüzde 6.5 oranında olduğu düşünüldüğünde GSYH verilerinin beklentilerin üstünde gerçekleştiği değerlendiriliyor. Çin ekonomisi geçtiğimiz sene yüzde 6.9 büyüme oranını yakalayabilmişti. Büronun yayımladığı raporda en çok dikkat çeken noktalardan biri hizmet sektöründeki yüksek büyüme oranı oldu. Buna göre, 2018’in ilk yarısında ülkedeki hizmet sektöründe yüzde 7.6 oranında büyüme açıklandı. Bu oran tarımda 3.2, sanayide ise 6.1 dolayında gerçekleşti.

 

Devlet Destekli Altyapı Yatırımları Düşüşte

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yayımlanan büyüme verileri, resmi yetkililer tarafından olumlu karşılansa da, söz konusu rakamların aslında farklı anlamlara sahip olduğunu düşünen kişiler çoğunlukta. BAAM’ın görüşüne başvurduğu Dr.Ümit Alperen de onlardan biri. 2018’de Çin ekonomisinin büyümesinde ciddi bir düşüş olmasa bile bir “gevşeme”den söz edilebileceğini belirten Alperen, bu duruma sebep olarak “devlet destekli altyapı yatırımlarındaki yavaşlama”yı gösteriyor.  Alperen, 2018’in ilk beş ayında bu yatırımlardaki büyümenin %9.4 olduğunu, 6.ayla birlikte yıllık ortalamanın %7.3’e düştüğünü aktarıyor.

 

“Ticaret Savaşı İki Tarafı da Etkiliyor”

Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret savaşına da değinen Alperen, karşılıklı ekonomik bağımlılığın yüksek seviyede olduğu bir sistemde iki tarafın da etkilenmesinin doğal olduğunu kaydediyor: “Dünya ekonomisinin neredeyse yarısını elinde tutan iki güç birbirlerine karşı salvolar yapıyorlar. ABD Çin’den ithal ettiği mallara ek gümrük vergisi getirerek aynı zamanda enflasyonun artması Amerikalı tüketicinin alım gücünü de azaltıyor. Bu Çin için de geçerlidir. Çin’in ABD’den ithal ettiği en önemli ürünlerden bir tanesi soyadır. Çin artık soyayı Brezilya’dan alacağını açıkladı. Brezilya’dan alacağı soya muhtemelen ABD’den daha yüksek bir fiyata olacaktır. Eğer Brezilya soyası daha ucuz olsaydı daha önce de alırdı. Bu da Çinli’nin hayatını doğrudan etkileyecektir. Bu tür örnekleri çoğaltmak mümkündür.”

 

BAAM Direktörü

besermehmetenes@gmail.com