Stockholm
06 Jun, Saturday
12° C
TOP
h

Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi

Dünyanın Gözü Burada: Merkel‘in Çin Ziyareti

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Çin ziyareti bugün (24 Mayıs) başlıyor. Şansölye ile beraberindeki heyet Devlet Başkanı Xi Jinping ve Çinli yetkililerle görüşmeler gerçekleştirecek.

Merkel’in Çin’in güneyindeki Shenzen kentinde Almanya’nın desteğiyle kurulan bir inovasyon merkezinin açılışını yapması bekleniyor.

 

İran’a Yönelik Yaptırımlar

Merkel’in iki günlük ziyaretinde merakla beklenen başlıklardan biri kuşkusuz İran olacak. ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer müzakerelerden çekilme kararını açıklamasıyla yeni bir boyut kazanan meselede Avrupalı liderler, Trump’ın aksine müzakere yolunda ısrar ediyor.

Pekin ziyaretinde Alman Başbakan’ın konuyla ilgili Çin’den destek arayacağı konuşuluyor. Çin’in yardımıyla AB’nin İran’a yönelecek ABD yaptırımlarını etkisizleştirmesi hedefleniyor.

 

Çin-Almanya İlişkileri

Çin-ABD ticaret savaşının başlamadan sona erdiği konuşulurken Merkel bu ziyarette Almanya ile Çin’in “vazgeçilmez” iki ticari ortak olduğunu vurgulaması bekleniyor. Shenzen kentinde açılacak merkez de bunun bir sembolü olarak görülüyor.

Taraflar ticaret hacminin artma hedefini paylaşsa da Çinli yetkililer Almanya’nın “korumacı bir eğilim”de olduğunu savunuyor. Görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin “dengeli biçimde” geliştirilmesi konuşulacak.

 

Kim-Trump Görüşmesi

Zirvenin 12 Haziran’da Singapur’da yapılacağı açıklansa da taraflardan “erteleme” sinyalleri geliyor. Son olarak Başkan Trump, görüşmenin ileri bir tarihe alınabileceğini söyledi.

Kore Yarımadası’nda kalıcı barışın tesisinin yanı sıra Pyongyang’ın nükleer tehditlerinin sona ermesini hedefleyen müzakere sürecinde Çin’in olağanüstü bir etki alanına sahip olduğu biliniyor. Merkel ile Xi arasında bu konunun da masaya yatırılacağı tahmin ediliyor.

 

Çin’de İnsan Hakkı İhlalleri

İnsan hakları grupları, Nobel Barış Ödüllü ressam ve şair Liu Xiabo’nun 2010’dan beri ev hapsinde tutulan eski eşi Liu Xia’nın salıverilmesi için Merkel’in baskıda bulunmasını talep ediyor.

İkili görüşmelerde bu konunun gündeme gelmesi beklense de Çinli yetkililerin “salıverme” yönünde bir karar alması oldukça düşük bir ihtimal.

 

*Mehmet Enes Beşer

BAAM Direktörü

besermehmetenes@gmail.com