TOP
h

Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi

doğum

Güney Kore’de Doğum Oranı Endişe Verici Biçimde Düşüyor

Dünyanın en büyük 11.ekonomisine sahip olan Güney Kore’de (Kore Cumhuriyeti – Daehan Minguk) nüfus artış ivmesinin her geçen yıl azalması dikkat çekiyor. 1957 yılında yıllık nüfus artış oranı %3,34 iken 2018 yılında bu oran %0,36’da kaldı. Güney Kore’nin şu anki (Kasım 2018) nüfusu 51 milyon düzeyinde.

 

Geç Doğum Çocuk Sayısını Azaltıyor

Ülkede doğum oranının düşmesinin en önemli göstergelerinden biri bir kadının ilk doğumunu ortalama olarak 32 yaşında yapmasından ve bunun sonucunda yaşının ilerlemesinden dolayı ikinci doğumu yapma ihtimalinin azalmasıdır. Geçen yıl ülkede dünyaya yeni gelen bebek sayısı 357.000 iken on yılca önce bu sayı 493.000’di. Ülkede yıllık nüfus artış oranının azalmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biri kariyerlerinden ve yoğun iş temposundan dolayı evlenmek ve çocuk sahibi olmak istemeyen kadınların sayısında yaşanan artıştır.

Güney Kore’de yaşayan kadınların çocuk istemelerinin birçok nedeni bulunmaktadır. Söz konusu kadınlardan biri olan Yun-hwa, çocuk yapmak istememe nedenini şöyle açıklamaktadır: “Bir ailenin parçası olmaktan ziyade bağımsız, tek yaşamak hayallerini gerçekleştirmek istiyorum”. Choi Moon-jeong ise patronuna hamile olduğunu söylediğinde patronunun “Çocuğun olduğunda o öncelikli olacak ve çalıştığın şirket ikinci plana gerileyecek. Ama sen hala çalışmaya devam edeceksin, öyle mi?” şeklindeki soruyu sürekli tekrar ettiğini ifade eder. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında ise patronun kendisine bağırdığını, bu bağırmaların birinde stresse girdiğini ve bunun sonucunda bayıldığını dile getirir.

 

Doğum Grevleri

Güney Kore’de yaşayan kadınların ekonomik ve kariyer gibi sebeplerden dolayı doğum yapmama durumu “birth strike (doğum grevi)”  kavramıyla ifade edilmektedir. Güney Kore, OECD ülkeleri arasında işçilerin saat bazında çalışma bakımında üçüncü sırada yer almaktadır. OECD ülkeleri arasında erkeklerin ve kadınların ortalamanın üzerinde çalıştıkları fark edilmektedir. Gangneung bölgesinin istatistik kurumunun yöneticisi Daeseong Jeong, istatistiklere göre geçen yıldan (2017) bu yana Güney Kore’de doğum oranı %7,3 azaldığını ve bunun sonucunda ilerleyen zamanlarda yaşlı nüfus artarken çalışan nüfus oranı azalacağını ifade ediyor. Söz konusu durumdan dolayı ülkede ekonomi bağlamında üretimin de düşeceğini vurguluyor. Lee Chul-hee, zamanla toplumun yaşlanmasından dolayı sağlık ve emekli aylık giderlerinin gelirden fazla olacağından söz konusu giderlerinin karşılanamayacağını belirtiyor.

 

Hükümetten Doğum Desteği

Kore Cumhuriyeti Hükümeti, doğum oranının artması için bazı tedbirler almakta. Hükümet bu konu için son on yılda yaklaşık olarak 70 milyar dolar harcadı. Hükümet, çiftlerin daha fazla çocuk yapması için bazı teşvikler verirken mali desteği ise ancak üçüncü çocuktan sonra yapıyor. Ancak birçok kadın çocuklarıyla ilgilenecek zamanlarının olmadığına yakınır. Çünkü ülkede kadınlar çocuk sahibi olduktan sonra da uzun saatler çalıştırılıyor. Bu nedenle birçok aile hükümetten çocuk sahibi ailelere çocuklarıyla daha fazla ilgilenmelerini sağlamak için ücretli izne çıkmalarını sağlayacak kanunlar yapmasını istiyor. Bunun yanında erkek ve kadınların çalışma saatlerinin de azaltılması gerektiğini dile getiriyor.

Misafir Yazar

mehmetenesbeser@gmail.com