TOP
h

Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi

Gandhi

Hindistan Büyükelçiliği Mahatma Gandhi’yi Anma Programı Düzenledi

Mahatma Gandhi’nin 150. doğum yıldönümü dolayısıyla planlanan sunumlar serisinin  “Mahatma Gandhi’nin Dönüşümcü Liderliği” isimli ikinci etkinliği, Hindistan Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya’nın konuşması ve Gandhi’nin hayatı üzerine uzun zamandır çalışan Shobhana Rathakrishna tarafından yapılan sunum ile 25 Şubat Pazartesi günü Hindistan Ankara Büyükelçiliği bünyesinde gerçekleştirildi.

Programa BAAM heyetinin yanı sıra birçok diplomat, akademisyen ve öğrenci de katıldı.

 

Gandhi ve Bağımsızlık

Etkinlik, Hindistan Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya’nın açılış konuşmasıyla başladı.

Büyükelçi Bhattacharyya, Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesinin örgütlenmesinde ve tüm topluma yayılmasında Gandhi’nin en önemli adımları attığını vurguladı. Ulusun kurucusu olan Gandhi’nin “pasif direniş”i yöntem olarak seçtiğini, bu yöntemin İngiliz sömürgeciliğine karşı mücadelede fazlasıyla etkili olduğunu ifade etti.

Gandhi’nin yaşamı boyunca attığı her adımda Hindistan geleneklerini üzerinde taşıdığının altını çizen Büyükelçi, Hint liderin sömürgeciliğe karşı halkı bilgilendirme ve bir bütünlük oluşturma çabasından övgüyle bahsetti.

Son olarak bağımsızlığa giden süreçte toplanan Ulusal Kongre ve Gandhi’nin bu kongredeki liderliğinin altını çizdi. Gandhi’nin hem şiddetsizliği sömürgeci unsurlara karşı bir güç olarak kullandığını hem de Hindistan içerisinde ilerici adımlar attığını belirterek sözlerini tamamladı.

 

Büyükelçi Bhattacharyya’nın konuşmasının ardından Gandhi’nin hayatındaki kırılma noktalarının anlatıldığı “hayatım mesajımdır” isimli videonun gösterimi yapıldı.

 

Gandhi’nin Yaşamı ve Etkileri

Video gösteriminin ardından sunumunu yapmak için uzun süredir Gandhi üzerine çalışmalar yürüten ve birçok ülkede bu konuda etkinlikler gerçekleştiren Shobhana Rathakrishna söz aldı

Rathakrishna, Gandhi’nin muhafazakar bir ailede doğduğu 1869 yılı ile pasif direnişten memnun olmayan bir radikal tarafından suikaste uğradığı 1948 yılına kadar süren yaşamına çok fazla şey sığdırdığını söyleyerek sözlerine başladı. Ona göre Gandhi, Hindistan’da doğması, İngiltere’de okuması ve bir süre de Güney Afrika’da avukatlık yapması nedeniyle çok farklı tecrübeler elde etmişti.

Shobbana, Ghandian Forum for Ethical Corporate Governance kuruluşunun başkanlığını yürütüyor / Fatih Yıldırım, BAAM

Gandhi’nin kasaba kasaba gezip insanlara kim ve ne olduklarını hatırlattığını, bütün insanları sömürgeye karşı mobilize edebilmek için çok uğraştığını vurgulayan Rathakrishna, pasif direnişin bir yol olarak seçildiğini ve bazı durumlarda İngilizlerin toplanan kalabalıklar üzerine ateş etmelerine rağmen Hint direnişinin şiddete dönüşmediğini vurguladı.

Rathakrishna ayrıca, Gandhi’nin sadece kendi ülkesinde ve döneminde değil, bugün bile her yaş için önemli bir kişilik olduğunu ve birçok bağımsızlık ve özgürlük hareketine ve bunların liderlerine ilham verdiğini aktardı. Buna örnek olarak da Martin Luther King’in mücadelesi üzerinde Gandhi’nin fikirlerinin etkisinden bahsetti.

Ona göre Gandhi, hayal ettiklerini gerçekleştirmek için adımlar atan, yalnızca hayal etmekle kalmayan birisiydi. Her durumda gerçeği savunur ve bu gerçek için adımlar atardı.

Daha sonra, kurduğu aşramlarda mütevazı bir hayat yaşayıp insanlarla sohbet ettiğini ve buralarda toplumsal yozlaşmaya ve İngiliz sömürgeciliğine karşı mücadele etmeleri için insanları bilinçlendirmeye çalıştığını, aşramlarda din farketmeksizin bütün insanları birleştirmek için çabaladığını vurguladı.

Son olarak Gandhi’nin bu büyük liderliğinin yanında aynı zamanda bir din düşünürü ve entelektüel olduğunu vurgulayan Hint uzman, Gandhi’nin bütün dinlerin özünün bilinmesi gerektiğini söylediğini, bütün dinlere saygıyla yaklaştığını vurgulayarak sözlerini tamamladı. Rathakrishna’nın sunumunun ardından katılımcılarla soru-cevap faslına geçildi.

Teşekkür konuşmalarının ardından konuşmacı Rathakrishna‘ya Büyükelçi tarafından plaket takdimi/ Fatih Yıldırım, BAAM

 

Büyükelçi Bhattacharyya’dan BAAM Heyetine Sıcak Karşılama

Etkinliğin ardından, Kurumsal İletişim Sorumlusu Mustafa Aydoğan başkanlığındaki BAAM heyeti, Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya ile bir araya gelerek BAAM hakkında bilgiler verdi. 

Büyükelçi Bhattacharyya BAAM heyetine, katılımlarından dolayı teşekkür etti / Kübranur Korkmaz, BAAM

BAAM’ın Güney Asya’ya ilişkin çalışmalarını sürdüreceğini belirten heyetimiz, Hindistan’ın bu anlamda merkezi bir konuma sahip olduğunu vurguladı.

 

BAAM Büyük Güç Rekabeti Programı Stajyeri

emreigrett@gmail.com