TOP
h

Merkez Hakkında

Nisan 2018’te Ankara’da kurulan Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi (BAAM), Boğaziçi Sosyal Araştırmalar Derneği (BOSAR) bünyesinde faaliyet gösteren bağımsız bir düşünce kuruluşudur. Ankara ve İstanbul’un yanı sıra farklı ülkelerden uzaktan katkı sağlayan çok sayıda araştırmacısı bulunmaktadır. BAAM bünyesinde başta uzak doğu olmak üzere Asya bölgesi üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Başlıca çalışma alanları arasında Asya Siyaseti, Kuşak ve Yol Girişimi, Büyük Güç Rekabeti, Çin Dış Politikası, Asya Pasifik’in Ekonomi Politiği ve Türkiye-Asya ilişkileri yer almaktadır.

BAAM araştırmacıları tarafından hazırlanan rapor, brifing, yorum, çeviri ve özel haberler bogaziciasya.com sitesinden yayımlanmakta, haftalık Asya Gözlemevi bülteni ise internet üzerinden ilgili kişi ve kuruluşlarla paylaşılmaktadır.

Ekipte yer alan araştırmacıların okuma ve yazma olanağı sağlayacak düzeyde bildiği diller arasında İngilizce ve Çince’nin yanı sıra Fransızca, İtalyanca, Japonca, Korece ve Amharca bulunmaktadır. Bu şekilde, araştırmalarda yerel kaynakların kullanım imkanına kavuşulmakta ve geniş bir perspektif sağlanmaktadır. Çok-dilli ve heterojen yapı, ekip içi fikir teatileri yoluyla zengin bakış açılarını beraberinde getirmektedir.  

Bogaziciasya.com resmi web sitesinin yanı sıra araştırmacıların çalışmaları Türkiye’de SETAV, Bosphorus Migration Studies, TheNewTurkey e-Dergisi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Göç Araştırmaları Merkezi ve Teori Dergisi’nde, İtalya’da ise Istituto Affari Internazionali adlı düşünce kuruluşunda yayımlanmaktadır.