TOP
h

Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi

Asya'ya Türkçe açılan pencere

Panmunjom Deklarasyonu

27 Nisan Cuma günü iki ülke sınırındaki Panmunjom köyünde bir araya gelen Kuzey ve Güney Kore liderleri, Kim Jong-un ve Moon Jae-in bir deklarasyon yayımladı. Metnin Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi (BAAM) tarafından yapılan Türkçe çevirisi aşağıda yer almaktadır.

 

Kuzey ve Güney Koreli liderler, “Birleşik Kore” vizyonu da dahil olmak üzere bir çok konuda uzlaşma sağladı.

Kore Yarımadası’nın Barış, Refah ve Birleşmesi İçin Panmunjom Deklarasyonu

Kore Yarımadası’ndaki bu tarihi dönüşüm sürecinde, Kore halkının barış, refah ve birleşme için kalıcı arzularını yansıtan, Kore Cumhuriyeti (Güney) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ve Kore Halk Cumhuriyeti (Kuzey) Devlet İşleri Komisyonu Başkanı Kim Jong Un, 27 Nisan 2018’de Panmunjeom’daki Barış Evinde bir Kore-Kore Zirvesi düzenledi.

İki lider, 80 milyon Koreliye ve tüm dünyaya, Kore Yarımadası’nda daha fazla savaş olmayacağını ve böylece yeni bir barış dönemi başladığını ilan etti.

İki lider, uzun süredir devam eden, Soğuk Savaş kalıntısı bölünme ve çatışmaya, hızlı bir şekilde son vermeyi taahhüt eden kararlılığı paylaşarak yeni bir ulusal uzlaşma, barış ve refah çağına cesurca yaklaşmak ve Kore-içi ilişkileri daha da geliştirmek üzere Panmunjeom’un bu tarihi yerinde ilan etmişlerdir:

Güney ve Kuzey Kore, kan bağıyla bağlı halkların ilişkilerini geliştirecektir. Ortak refah ve birleşmenin geleceğini, Kore-içi ilişkilerde kapsamlı ve çığır açan ilerlemeyi kolaylaştıracaktır. Kore-içi ilişkilerin geliştirilmesi, tüm ulusun daha fazla ertelenemeyecek yaygın arzusudur.

Güney ve Kuzey Kore, Kore ulusunun kaderini belirleme ilkesini onayladı. Şimdiye kadarki tüm ikili anlaşmaları uygulamaya koyarak Kore-içi ilişkilerin iyileştirilmesi için tarihi bir karar alındı.

Güney ve Kuzey Kore, çeşitli alanlarda yüksek düzeyli diyaloglar düzenlemeyi ve Zirvede varılan anlaşmaların uygulanması için aktif tedbirler almayı kabul etti.

Güney ve Kuzey Kore, yetkililer arasındaki yakın istişarenin yanı sıra halklar arasındaki ticaret ve işbirliğini kolaylaştırmak amacıyla Gaeseong bölgesinde her iki tarafın daimi temsilcilerinin bulunacağı ortak bir irtibat bürosu kurmayı kabul etti.

Güney ve Kuzey Kore, ulusal mutabakat ve birlik duygusunu canlandırmak için her düzeyde daha aktif işbirliğini, ticareti ve temasları teşvik etmeyi kabul etti. Güney ve Kuzey arasında, her iki tarafın da dahil olacağı şekilde tüm seviyelerden katılımcıların yer aldığı 15 Haziran gibi iki taraf için de özel bir anlamı olan tarihlerde çeşitli ortak olayları sahneleyerek iki tarafın birlik ve işbirliği atmosferini teşvik edecek. Buna yerel yönetimler, parlamentolar, siyasi partiler ve sivil örgütler de dahil olacak. Bu bağlamda iki taraf, 2018 Asya Oyunları gibi uluslararası spor etkinliklerine ortak olarak katılarak kolektif akıl, yetenek ve dayanışma sergilemeyi kabul etti.

Güney ve Kuzey Kore, ulusun bölünmesinden kaynaklı insani meseleleri çabucak çözmek için çaba sarf etmeye ve ayrı ailelerin yeniden birleşimi de dahil olmak üzere çeşitli konuları tartışmak ve çözmek için Korelerarası Kızılhaç Toplantısını düzenlemeye karar verdi. Bu doğrultuda Güney ve Kuzey Kore, bu yıl 15 Ağustos Ulusal Kurtuluş Günü vesilesiyle ayrılan aileler için yeniden birleşme programlarına yürütmeyi kabul etti.

Güney ve Kuzey Kore, ulusun dengeli ekonomik büyümesini ve refahını artırmak amacıyla, daha önce 4 Ekim 2007 Deklarasyonu’nda kabul edilen projeleri aktif olarak uygulamaya karar verdiler. İlk adım olarak iki taraf, doğu ulaşım koridorundaki demiryolları ve kara yollarının yanı sıra ve Seul-Sinuiju arasındaki bağlantının modernizasyonu yolunda pratik adımlar atmayı kabul etti.

Güney ve Kuzey Kore, ağırlaşan askeri gerginliği hafifletmek ve Kore Yarımadası’ndaki savaş tehlikesini ortadan kaldırmak için ortak çaba gösterecek. Askeri gerginliğin hafifletilmesi ve savaş tehlikesinin ortadan kaldırılması, Kore halkının kaderi ile doğrudan bağlantılı olmakla birlikte, barış ve istikrarı garanti altına almada kritik konumda bulunan bir sorundur.

Güney ve Kuzey Kore, askeri gerginlik ve çatışmanın kaynağı olan kara, hava ve deniz de dahil olmak üzere her alanda birbirlerine yönelik düşmanca eylemler yapmayı tamamen durduracak. Bu doğrultuda, iki taraf da, bu yıl 1 Mayıs tarihinden itibaren “yasaklanan bölge”yi gerçek anlamda bir “barış bölgesi”ne dönüştürmeyi kabul etti. Bu bağlamda, sınırda hoparlörler aracılığıyla yapılan yayınlar ve broşür dağıtımı da durdurulacak.

Güney ve Kuzey Kore, askeri kazaları önlemek ve güvenli balıkçılık faaliyetlerini garanti altına almak için Batı Denizi’nde bulunan Kuzey Sınır Hattı çevresindeki alanları “deniz barış bölgesi”ne dönüştürmek için pratik bir plan geliştirmeyi kabul etti.

Güney ve Kuzey Kore, karşılıklı aktif işbirliğini, ticareti, ziyaretleri ve bağlantıları sağlamak için çeşitli askeri önlemler almayı kabul etti. İki taraf, aralarında ortaya çıkan askeri meseleleri ilk elde tartışmak ve çözmek için “Savunma Bakanları Toplantısı” da dahil olmak üzere askeri makamlar arasında sık sık toplantılar düzenlemeye karar verdiler. Bu bağlamda, iki taraf ilk olarak Mayıs ayında general seviyesinde askeri görüşmeler yapmayı kabul etti.

Güney ve Kuzey Kore, Kore Yarımadası’nda kalıcı ve sağlam bir barış rejimi kurmak için aktif olarak işbirliği yapacak. Şu andaki doğal olmayan ateşkesin sona erdirilmesi ve Kore Yarımadası’nda sağlam bir barış rejiminin kurulması, daha fazla geciktirilmemesi gereken tarihi bir görevdir.

Güney ve Kuzey Kore, herhangi bir şekilde güç kullanımını engelleyen ve bu anlaşmaya sıkı sıkıya bağlı kalmayı kabul eden Saldırmazlık Anlaşması’nı onayladı.

Güney ve Kuzey Kore, askeri gerilimin hafifletilmesi ve güven oluşturmada önemli ilerlemeler kaydedilmesi nedeniyle silahsızlanmayı aşamalı olarak gerçekleştirmeyi kabul etti.

Mütarekenin 65. yıldönümünün kutlandığı bu yıl boyunca Güney ve Kuzey Kore, Ateşkesin barış antlaşmasına dönüşmesi ve kalıcı ve sağlam bir barış rejiminin kurulması adına ABD’yi de içeren üçlü veya ABD ve Çin’i içeren dörtlü toplantıları aktif olarak yürütmeyi kabul etti.

Güney ve Kuzey Kore, tamamıyla nükleer silahlardan arındırılmış bir Kore Yarımadası hedefinde uzlaştı. İki ülke, Kuzey Kore tarafından başlatılan girişimlerin, bu hedef bağlamında oldukça anlamlı ve önemli olduğunu ve bu konuda kendi rol ve sorumluluklarını yerine getirmeyi kabul ettikleri görüşünü paylaştı. Güney ve Kuzey Kore, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması adına uluslararası toplumun desteğinin ve işbirliğinin amaçlanmasını kabul etti.

İki lider, düzenli toplantılar ve doğrudan telefon görüşmeleri aracılığıyla, Kore ulusu için hayati önem taşıyan konularda sık ve samimi istişareler yapmak, karşılıklı güveni güçlendirmek ve Kore-içi ilişkilerin sürekli ilerlemesine yönelik olumlu ivmeyi korumak için ortaklaşa çaba göstermeye karar verdi.

Bu bağlamda, Başkan Moon Jae-in, bu sonbaharda Pyongyang’a bir ziyaret gerçekleştirmeyi kabul etti.

 

*PDF İNDİR

**İngilizce versiyonundan çevrilmiştir.

BAAM Direktörü

besermehmetenes@gmail.com