TOP
h

Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi

Trump’ın Kim Jong-un’a Mektubu

Trump, 24 Mayıs’ta yayımladığı mektupta Kim Jong-un ile yapması planlanan görüşmeyi iptal etti.

 

Ekselansları

Kim Jong Un

Devlet İşleri Komisyonu Başkanı

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti

Pyongyang

 

Sayın Başkan:

12 Haziran’da Singapur’da gerçekleşmesi beklenen ve her iki tarafın da istediği zirveye ilişkin görüşmelerimiz için harcadığınız mesai, gösterdiğiniz sabır ve çabalara büyük önem veriyoruz. Toplantının Kuzey Kore tarafından talep edildiğine dair bilgilendirildik, ama bu konumuzun dışında.

Sizinle orada olmayı dört gözle bekliyordum. Ne yazık ki, en son ifadenizde gösterilen muazzam öfke ve açık düşmanlığa dayanarak, uzun zamandır planlanan bu toplantıyı şu anda yapmanın uygunsuz olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki son açıklamalarınızda gösterdiğiniz büyük öfke ve açık düşmanlığa dayanarak,uzun zamandır planlanan toplantıyı yapmanın şu anda uygun olmayacağını hissettim. Lütfen bu mektubu iki tarafın iyiliği için ancak dünyanın zararına yapılmayacak olan Singapur zirvesini temsilen kabul edin. Nükleer kabiliyetlerinizden bahsediyorsunuz ancak bizimkiler o kadar devasa ve güçlü ki Tanrı’ya asla kullanmak zorunda kalmamamız için dua ediyorum.

Sizinle aramda harika bir diyaloğun oluştuğunu hissettim ve sonuçta önemli olan da bu. Bir gün sizinle buluşmak için sabırsızlanıyorum. Bu arada, şimdi aileleriyle birlikte olan rehinelerin serbest bırakılması için size teşekkür etmek istiyorum. Bu güzel bir jest ve takdire şayan.

Zirve ile ilgili fikrinizi değiştirirseniz beni aramak veya bana yazmak konusunda tereddüt etmeyin. Dünya ve özellikle Kuzey Kore, kalıcı barış ve refah için büyük bir fırsatı kaçırdı. Bu durum tarihteki üzücü anlardan biri oldu

 

Saygılarımla,

Donald J. Trump

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı

 

*PDF İNDİR

 

BAAM Direktörü

besermehmetenes@gmail.com