Stockholm
22 Sep, Wednesday
11° C
TOP
h

Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi

Uganda

Ugandalılar Çincenin “Geleceğin Dili” Olduğunu Düşünüyor

Uganda’nın genç nüfusu arttıkça birçok Ugandalı genç iyi bir gelir sağlayan iş bulmakta zorlanıyor. Mandarin Çincesinin okullarda bir hükümet yönergesi ile eğitimine başlanmasının Ugandalı gençlere daha iyi iş olanakları sağlayabileceği düşünülüyor.

Afrika’nın en büyük ticaret ortaklarından ve yatırımcılarından biri olan Çin, birçok ülke vatandaşını geleceğin dillerini öğrenmeleri konusunda teşvik etmekte.

Çin-Afrika İlişkilerinin Kökleri

Geçen yıl Uganda Eğitim Bakanlığı, ülke çapında Çin dilinin öğretileceği 35 okul seçti.Ulusal Müfredat Geliştirme Merkezi direktörü Grace Baguma, kararın ülkeler arasındaki bağlantıları etkin kılacağını belirtiyor: “Çin ile Uganda’nın ekonomi, altyapı geliştirme, tıp olmak üzere birçok alanda birlikte çalıştıklarını söylüyor ve ekliyor halkımızın çoğu Çin ile ticaret yapıyor dolayısıyla Çin, yakından tanımamız gereken bir ülke haline gelmiş durumda.Bunu en iyi dil sayesinde sağlayabiliriz.”

Uganda’nın Luwero bölgesinde bulunan Everest kolejinin öğrencilerinden Kinene Charles, dil öğrenmenin iş olanaklarını artıracağını düşünüyor. Charles, Çin dili ile ilgilenmesinin kendisine Çin şirketlerinde çalışması konusunda yardımcı olacağını hatta Çince öğrenen bir arkadaşı sayesinde Çin yıl dönümlerinde tercümanlık mesleği yapabileceğini düşünüyor.

Xi Dördüncü Kez Afrika’da: Açılım Derinleşiyor

Makerere Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü’nde dört yıldır Çince eğitim alan öğrenciler, Çin dilini öğretmek için ülkedeki farklı okullarda görevlendirilmekte.Devlet okulunda eğitim gören Namisi Moses Apollo, iş bulma konusunda endişe yaşadığını ve öğrenmesinin kolay olduğunu düşündüğü Çincenin mezun olduktan sonra kendisine Luwero’daki okulların deneme sınıflarında eğitimcilik yapma imkanı sağlayacağını belirtiyor. Namisi, Uganda’da Çince öğrenmek için birçok fırsat olduğunu söylüyor. Namisi,  pazarın çok geniş, açık olduğunu ancak bundan en iyi şekilde yararlanabilmek için azimli ve istekli olunması gerektiğine dikkat çekiyor. Namisi’ye göre sadece Çin dilinde değil aynı zamanda kültür ve iletişim becerisinde de iyi olunduğunda iş bulma şansı artıyor.

Çin, Uganda’daki 600 megawatt’lık Karuma Hidroelektrik Santrali dahil 1.8 milyar dolarlık ve 350 milyon dolarlık Kampala ile Entebbe arasındaki otoyolun dahil olduğu birçok büyük altyapı projesine fon sağladı.

BAAM Kuşak ve Yol Programı Araştırmacısı

gozdesogutlu@gmail.com