Stockholm
04 Jun, Thursday
19° C
TOP
h

Boğaziçi Asya Araştırmaları Merkezi

Afrika'da

Xi Dördüncü Kez Afrika’da: Açılım Derinleşiyor

Çin devlet başkanı Xi Jinping’in, 19-24 Temmuz tarihleri arasında önce Birleşik Arap Emirlikleri’ni ardından Senegal, Ruanda ve Güney Afrika’yı ziyaret edeceği açıklandı. Xi ayrıca 25-27 Temmuz’da Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde 10.su düzenlecek olan BRICS zirvesine katılacak. Çinli liderin Mauritius’a kısa bir ziyaretin de ardından Pekin’e dönmesi planlanıyor.  

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Kong Xuanyou tarafından duyurulan program, Mart ayında devlet başkanlığına yeniden seçilen liderin yeni dönemdeki ilk yurtdışı ziyareti olacak. Kong, ziyaretlerin Kuşak ve Yol Girişimi çerçevesinde Afrika’yla geliştirilecek ilişkiler için önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Kong ayrıca, Afrika çıkarmasının ardından Eylül’de Pekin’in Çin-Afrika İşbirliği (FOCAC) zirvesine ev sahipliği yapabileceğini de aktardı.

Ziyaretler dizisinin Afrika’daki ilk durağı olan Senegal, Xi’nin ilk Batı Afrika çıkarması olacak. 9 yıl aradan sonra bir Çin liderini ağırlayacak olan ülkede Çin kaynaklı yatırımların önümüzdeki dönemde artması bekleniyor. Xi’nin ikinci durağı olan Ruanda ise tarihinde ilk kez Çin’den devlet başkanı düzeyinde bir misafir kabul edecek. Ruanda lideri Paul Kagame ile görüşecek olan Çin heyetinin çok sayıda işbirliği anlaşmasına imza atması bekleniyor. Afrika çıkarmasının son durağı olan Güney Afrika’ya üçüncü kez gelecek olan Xi’nin ziyareti, ikili ilişkilerin 20.yılı olması sebebiyle özel bir öneme sahip. Aynı şekilde burada da iki ülke arasında kapsamlı işbirliği için çeşitli anlaşmalar gündeme gelecek.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS grubunun Johannesburg’ta düzenlenecek 10.zirvesine de katılacak olan Xi’nin burada BRICS üyeleri arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi yönünde çağrılar yapması bekleniyor.

ŞİÖ Zirvesinin Ardından: Güç Merkezi Değişiyor

BAAM Direktörü

besermehmetenes@gmail.com